Rus siber suçları geçen yıldan bu yana %92 arttı.

Rus Siber Suçları

Rusya’nın yeni Başsavcısı Igor Krasnov, Rusya’daki siber suçların son beş yılda 25 kat arttığını söyledi. Krasnov, 17 Temmuz’da Rusya’daki siber suçlarla mücadeleye yönelik son toplantıda bu konudan bahsetti.

Rusya’daki siber suçların sadece %25’i çözüldü

Krasnov, 2020’nin ilk yarısında, 2019’nun ilk yarısına göre %92 artış olduğunu ve 225.000 siber suç gerçekleştiğini belirtti. Krasnov aynı zamanda 2019 yılı boyunca sadece 294.000 siber suç gerçekleştiğini de söyledi.

Anonimliği en üst düzeye çıkaran bitcoin gibi kripto para birimleri ve veri şifreleme araçları ile sık sık uyuşturucu kaçakçılığı, yolsuzluk ve terörizmin finansmanı gibi bir çok suçun gerçekleştiğini söyledi. Krasnov, bu tür suçların mahkumiyet oranının %25 olduğunu açıkladı.

Rus Siber Suçları

Rus Siber Suçları Sistem Önerisi

Başsavcı, çevrimiçi siber suçları izlemek için otomatik bir sistem geliştirmeyi, polis operasyonları ve ön soruşturmalardaki mevcut yaklaşımları kökten değiştirmeyi önerdi.

Rusya Başsavcısı, kriptoyla ilgili rus siber suçları ile mücadele için daha fazla araç geliştirme ihtiyacını dile getirse de, kriptonun durumu henüz ülkede net değil.

Kripto Para Yasal Mı?

Kripto para birimlerini yasaklamak veya cezalandırmak gibi birden fazla uyarıya rağmen Rusya halkı hala işlemlere devam ediyor. Rusya’nın kripto paralarla ilgili yasal durumu belirsizliğini koruyor.

Haziran 2020’de, Rus mahkemesi, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin yasal statüsünün bulunmadığını savunarak bir mağdurun şikayetini reddetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz