Türkiye İş Bankası ve Alman Commerzbank, iki ülke arasındaki ilk blockchain tabanlı ticaret finansmanı işlemini tamamladı.

kripto dijital lira

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası , ülkenin dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) dayalı ilk uluslararası ticaret finansman işlemini tamamladı. Bu durumla birlikte Türkiye, Blockchain üzerine çok büyük bir adım atmış oluyor.

İş Bankası bu yılın başlarında R3’ün Corda platformuna katılan ve Türkiye’de ticaret finansmanı işlemlerinde blockchain teknolojisini kullanan ilk banka oldu. İş Bankası ve Commerzbank, Corda blockchain teknolojisini kullanarak ilgili veri transferini dijital olarak işleyerek ödemeleri güvence altına aldı. 27 Mayıs 2020’de İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank AG arasında gerçekleşen işlem, Almanya’dan Türkiye’ye lamine cam ticaretini destekledi.

Pilot ödemelerin güvence altına alınması ve ticari işlemlerin finansmanı , bir dış ticaret işbirliği ağı olan Marco Polo aracılığıyla tamamlandı. DLT, dış ticaret işlemlerinin güvenli ve çok verimli bir şekilde finanse edilmesine izin veriyor. İş Bankası yapmış olduğu basın açıklamasında “Dağıtılmış defter teknolojisi, dış ticaret ödemelerinin güvenli ve verimli bir şekilde işlenmesini sağlar. İşlemler güvenli, şeffaf bir ortamda gerçekleşir ” şeklinde açıklamalarda bulundu.

R3’ün Corda teknolojisi, ticari işlem verilerinin yalnızca ticaretin iş akışı boyunca taraflara dağıtılmasına izin verdi. Böylece, ödeme süreci geleneksel işlemlere göre daha etkili oldu.

Blockchain, uluslararası ticaret tedarik zincirleri için yeni bir paradigmayı vaat ediyor !

Blockchain teknolojisi, güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artırarak dış ticaret tedarik zincirlerinde paradigma değişikliğini mümkün kılıyor. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek : “İş Bankası olarak teknoloji alanında imza attığımız ilklerle müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunuyoruz. Şimdi de blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle, dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Enno-Burghard Weitzel Commerzbank Ticaret Ürün Yönetimi Başkanın bu konuda yapmış olduğu açıklama ise : “Geçen yıl çeşitli Marco Polo ödeme ağı üzerinden birkaç pilot işlem gerçekleştirdikten sonra, platformun yayın öncesi sürümü aracılığıyla İş Bankası ile birlikte başka bir pilot ödeme yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Teknik performansı sağladık ve üretime giden yolu açmak için şirketlerimizle iş akışını doğruladık.” şeklindeydi.

“Kripto dostu” düzenlemeleri nedeniyle Binance ve Huobi gibi birçok küresel kripto borsasının radarına giren Türkiye, blockchain teknolojisindeki çabalarıyla da biliniyor. Eylül 2019’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ulusal bir blockchain altyapısı kurma planlarını açıkladı. Net bir tarih vermeyen hükümet, ulusal merkez bankası dijital para birimi olan “Dijital Lira” için son tarihin 2020’nin son çeyreği olduğunu açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz