Kripto para borsası Cashaa, hackerların cüzdanların birinden 336 Bitcoin çaldığını açıkladı. Şirket, kriptoyla ilgili bütün işlemleri durdurdu.

Hacker Cashaa'dan 336 Bitcoin Çaldı

İngiltere merkezli kripto para borsası Cashaa, hackerların 336’dan fazla Bitcoin çaldığını bildirdi. Şirket kripto ile ilgili bütün işlemleri durdurdu. Ancak kullanıcıların bu saldırıdan etkilenmediği düşünülüyor.

Mail ile paylaşılan basın toplantısında, Cashaa’nın CEO’su Kumar Gaurav, cüzdanlarından birinin ele geçirildiğini ve hackera 336’dan fazla Bitcoin gönderildiğini söyledi. Ayrıca hackerın Hindistan’ın doğusundaki Delhi şehrinde olduğundan şüpheleniyor. Cashaa, kripto para birimi suç kategorisi altında 20807200031555 kabul numarası ile Delhi suç bürosuna siber suç olayı raporu gönderdi.

Kumar Gaurav’ın Açıklaması

Cashaa, hackerın para çekme, para yatırma gibi döviz transferleri yapmak için kullanılan bilgisayara kötü amaçlı yazılım yüklediğinden şüpheleniyor. Bu kötü amaçlı yazılım, çalışan 10 Temmuz günü saat 13:23’te hesaba giriş yapıp cüzdanda iki transfer işlemi yaptığında hackerı bilgilendirdi. Cashaa, Bitcoin’i saklamak ve göndermek için bir blockchain.com cüzdanı kullanıyordu. Kumar Gaurav şunları söyledi:

“Hala olayın nasıl gerçekleştiğini ve hasarın ne kadar olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Tüm para çekme işlemlerini 24 saat boyunca askıya alıyoruz. Yönetim kurulu toplantısında şirketin bu kayıpları üstlenip üstlenmeyeceği hakkında karar vermeye çalışıyoruz.”

Hackerın Bitcoin Adresi

Ancak, Cashaa’nın ana endişesi, hackerların borsalarda Bitcoin satmasına izin vermemektir. Bir tweet’te şirket, çalınan fonların hareketini izlemek için hackerın Bitcoin adresini de (14RYUUaMW1shoxCav4znEh64xnTtL3a2Ek) paylaştı. Hackerın, kripto para taşımak ve izlenebilirliği azaltmak için madeni para karışım yazılımı kullandığından şüpheleniliyor.

Hackerlar Cashaa'dan 336 Bitcoin Çaldı

Kumar Gaurav, hack olaylarının artmasının sebebi, hackerların kripto para ticareti yapmasına olanak sağlayan borsalar olduğunu söyledi. Ve ekledi:

“Kripto endüstrisinde çalışan herkes, ortalama bir insanın banka hesabı güvenliğini sağlamak için çok çalışmak zorundadır. Bugün itibariyle, hackerlar kripto adreslerini hackleyip, çaldıkları parayı aklamak için kendi sistemleri aracılığıyla bu işlemleri kolaylaştıran borsalara taşımaktadır. Bu gibi borsalar kapatılmalı ve bu borsaların sahiplerine kara para aklamayı kolaylaştırma suçu uygulanmalıdır.”

Hindistan Borsalarından Hızlı Destek

Delhi Polis Siber Suç departmanı da dahil olmak üzere soruşturma kuruluşları zaten davada. Ayrıca, tüm kripto para borsaları, ondan gelen herhangi bir Bitcoin’i engellemek için Bitcoin adresi hakkında bilgilendirildi.

Hemen hemen tüm borsalar Cashaa’ya adresleri izleme ve şüpheli işlemleri bildirme konusunda destek veriyor. Kumar Gaurav:

“Hindistan’daki CoinDCX, WazirX ve Bitbns gibi tüm büyük borsaların yanı sıra Binance gibi uluslararası borsaların da hızlı desteğini gördüğümüz için mutluyuz. Hackerlara, para kazanmak için Bitcoin hackleyemeyecekleri konusunda güçlü bir mesaj vermek istiyoruz.”

WazirX’in Açıklaması

Hintli bir kripto para borsası olan WazirX‘in kurucusu ve CEO’su Nischal Shetty, “Cashaa’ya her şekilde yardımcı olacağız ve borsalar için belirli güvenlik standartları oluşturmaya çalışacağız” dedi. Ve ekledi:

“Hack işleminin olması talihsiz bir durum. WazirX, saldırıya uğramış cüzdandan bize ulaşan tüm kripto paraları kilitleyecektir. Binance ekibini de bilgilendirdik. Ayrıca kripto para endüstrisi olarak, her açığın giderilmesi için belirli güvenlik standartları oluşturmaya çalışıyoruz. Kripto ekosisteminde bu tür olayların önlenmesinde yardımcı olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz