Öncelikle kapsamlı bir anlatım olacağı için biraz uzun olabilir fakat okuduktan sonra temel olarak aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacağına eminim. Hazırsak Bitcoin ticareti yapmayı öğrenmeye başlayalım!

Bitcoin al sat ticaretine odaklanıp , odağınızı bu konuya verirseniz aslında oldukça basittir. Bitcoin piyasaları , çok fazla borsacıyı ve medya ilgisini sistemine çeken bir oynaklık , dalgalanma geçmişine sahiptir.

Nasıl Bitcoin Ticareti Yapılır. Hızlı Başlangıç Rehberi

Bitcoin fiyatı her yükseldiğinde, yeni yatırımcılar ve spekülatörler kar paylarını istiyorlar. Giriş engeli çok düşük olduğudan dolayı Bitcoin ticareti son derece kolaydır. Peki, bu büyük pastadan dilimi nasıl elde edersin? Bitcoin ile verimli ve güvenli bir şekilde ticaret yapacağınızdan emin olmak için ne yapmalısınız? Bu altın soruların cevapları için devam ediyoruz.

Nasıl Bitcoin Ticareti Yaparım?

– kriptoluk.com

Neden Bitcoin Ticareti Yapmalısınız?

Bitcoin’e ve genel olarak kripto para birimlerine yatırım yapmanızın nedeni, böyle güvenilir ve şaibesiz bir sistemin daha önce olmayışıdır. Bitcoin ticaretini hem heyecan verici hem de benzersiz kılan birkaç özellik vardır.

Bitcoin Fiat Değildir.

Bitcoin fiat (Devletler tarafından kontrol edilen ve basılan para birimi) para birimi değildir, yani Dolar veya Türk Lirası gibi tek bir hükümetin kontrolü altında değildir. Dolayısıyla, varlığın fiyatı üzerinden tuhaf bir tek ekonomi yerine Bitcoin’in fiyatı çeşitli olaylara tepki gösterdi. Son birkaç yıldır Bitcoin’in fiyatını etkileyen bazı olaylara bakalım.

1.Brexit

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı, yerel ekonomileriyle ilgili oldukça önemli bir sahne oluşturdu. Bunun bir sonucu olarak, şu anda exchange devi olan Binance, yeni talepler nedeniyle Jersey merkezli yeni ticaret platformuna yapılan aşırı kayıtlardan dolayı “bunalmış” olduklarını belirtmişti. Binance Jersey, kullanıcıların Bitcoin ve Ethereum ile Euro ve İngiliz sterlini al-satı yapmalarına ve dijital varlık (Dijital varlık, esasen, ikili biçimde var olan ve kullanım hakkıyla gelen her şeydir. Bu hakka sahip olmayan veriler varlık olarak kabul edilmez) yönetimi hizmetlerine erişmelerine olanak tanır hale gelmiştir.

2. India’s Demonetization

Hindistan’da Bitcoin kullanımını düzenleyen ya da yasaklayacak olan açık bir düzenleme yoktur. Bununla birlikte, Hindistan Merkez Bankası (RBI) Hindistan’ın en büyük Bitcoin Ticaret Platformu’nu kara para aklama ve güvenlik endişelerini gerekçe göstererek kapatmış ve demonize etmiştir. Demonize (Şeytanlaştırma) ilanından sadece 18 gün sonra, Hindistan’ın önde gelen borsalarından biri olan Zebpay’deki Bitcoin fiyatı 757 dolardan 1.020 dolara (bitcoin başına) yükseldi. O zamanlar BTC, ABD’de 770 dolarlık bir trend izliyordu.

3. Trump’ın Seçimi

Trump’ın zaferinden hemen sonra pazarlar düşmeye başladı. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq’ın hepsi düştü. Benzer şekilde, Avustralya pazarları 30 milyar dolar kaybetti. Ancak, Bitcoin tamamen farklı bir hikayeydi. Seçim gecesinden hemen önce, Meksika Pezosu’nun karşılaştığı sorunlar nedeniyle 740 dolara kadar çıktı. Bundan sonra, 705 dolara düştü ve Trump seçildiğinde 739 dolara çıktı. Trump seçimi kazandı.
Bu üç durumdan, basit ve açık bir sonuç çıkarabiliriz. İnsanlar, istikrarsız piyasalar ve fiat para birimlerindeki engellerle karşılaştıklarında Bitcoin’e yatırım yapma eğilimindedirler.

Bitcoin 7/24 açık

Borsaların aksine, Bitcoin 7/24 açıktır. Bunun sebebi , borsa faaliyet gösterdiği ülkeye özgüdür ve genellikle o ülkenin çalışma saatlerini yansıtır. Bitcoin’de böyle bir durum yoktur. Dünyada 7/24 faaliyet gösteren yüzlerce platform var. Kısacası Bitcoin ile 7/24 al-sat yapabilirsiniz.

Bitcoin Volatildir (Oynaktır)

Bitcoin ve kripto para birimleri genel olarak hızlı ve sık fiyat hareketleri ile ünlüdür. Bu oynaklık, yatırımcıların kolay ve hızlı bir para kazanmalarına yardımcı olabilir. Dalgalı denizde ya batarsın ya yaşarsın.

Bitcoin nasıl çalışır?

Bir varlığa yatırım yapmadan önce, en azından nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Burada kriptonun arkasındaki mekaniği birkaç kez ayrıntılı olarak ele aldık. Ancak, deneyimsizler için bu yazımızda temel özelliklerden bahsedeceğiz kısacası özet geçilecek. Kripto mekaniğinden zaten haberdarsanız veya ilgimi çekmiyor ben sadece Bitcoin Trade üzerine makale okumak istiyorum diyorsanız lütfen bir sonraki bölüme geçin.

Blockchain Teknolojisi Nedir, Nasıl Çalışır ?

Bitcoin Al Sat Ticareti Nasıl Yapılır.

Bitcoin, “Satoshi Nakamoto” takma adıyla geçen bilinmeyen, anonim bir programcı tarafından yaratıldı. Bitcoin, blockchain teknolojisi ile güçlendirilmiştir. Blockchain, herhangi bir tek varlığa ait olmayan bir bilgisayar kümesi tarafından yönetilen değişmez bir veri kaydının zaman damgalı bir serisidir. Bu veri bloklarının her biri (yani block), şifreleme ilkeleri (yani chain) kullanılarak sabitlenir ve birbirine bağlanır. Peki bu ne anlama geliyor ?

Herkesin indirip yazabileceği evrensel bir muhasebe defter düşünün. Bu defterin kopyasından olan herkes yapabilir:

 • Deftere giriş yapmış olan kayıtları kontrol edin.
 • Bu kayıtların günlüğe kaydedildiği zamanı kontrol edin.
 • Defter değiştirilemediğinden, önceden yapılmış girişlerin herhangi biriyle oynanamaz.
 • Bu “değişmezlik” özelliği, blockchain’in en önemli özelliklerinden biridir ve bunu kriptografik hash fonksiyonları ile sağlar.

Bu, Bitcoin’in bize verdiği, değişmez, şeffaf ve hareket edebilen bir defter olan teknolojinin ilk doğru uygulamasıdır. Bu yenilik, blok zincirine yapılan her işlem kontrol edilebildiğinden, tamamen bozulmayan ve insanların gerçekleştirebileceği herhangi bir yolsuzluktan arınmış bir sistem sağlıyor.

İşlemler Nasıl Çalışıyor ?

Bitcoin ile ilgili en değerli şeylerden biri, bir işlem göndermek için bir bankadan geçmenize gerek olmamasıdır. Topluluk “kendi bankanızın sahibisiniz ” demeyi sever. Peki bunu nasıl başardılar? Açık anahtar şifrelemesi ile.

Her Bitcoin kullanıcısının özel bir anahtarı ve genel bir adresi vardır , bu ikisi de matematiksel olarak birbirlerinden türetilmiştir. Peki, nasıl çalışır? Aslında oldukça basittir. Genel adres hesap numaranıza ve özel anahtar PIN kodunuza benzer. Bitcoin aldığınızda, kullanıcılar bunu genel adresinize gönderir. Daha sonra Bitcoin’lerinizi özel anahtarınızla herkese gönderebilirsiniz.
Dolayısıyla, bu açıklamaya göre, iki yorumda bulunabiliriz:

 • Public adresiniz herkese açık olabilir.
 • Özel anahtarınızı yani Private Keyinizi asla kimseye söylememelisiniz.

Gerçekten bu kadar basit.
Bu size Bitcoin’in ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında kısa bir fikir vermiştir. Bitcoin’in bu kadar önemli bir hale gelmesinin nedeni de budur. Şimdi, nasıl elde edebileceğimize bakalım, Bitcoin Ticaretini öğrenmenin ilk adımı!

Exchange (Al / Sat): Kriptolara Giriş

Exchange, kripto ekosistemindeki en kritik işlevlerden biri olarak hizmet eder. Fiat dünyası ve kripto dünyası arasında bir portal görevi görür. Kripto para borsası , normal borsaya benzer ancak hisse senedi alım satımlarından ziyade kripto para birimi jetonlarına odaklanır. Basitçe söylemek gerekirse, bir kripto borsası, müşterilerin kripto para birimi varlıklarını alıp satabilecekleri bir platformdur.

Exchange belirli hedeflerle tasarlanabilir:

 • Süreci mümkün olduğunca acemi dostu hale getirmek.
 • Rekabetçi fiyatlandırma sunmak.
 • Deneyimli ve profesyonel kripto borsacıları için bir platform sağlayın.

Genel olarak, iki tür kripto borsa vardır:

 • Fiat / Kripto borsaları. Örnek USD / BTC
 • Kripto / Kripto borsaları. Örnek ETH / BTC

Fiat / Kripto

Fiat / Crypto borsası, Fiat para karşılığında Cryptocurrenies ( Kripto Para Birimleri) satın almanıza yardımcı olur. Bu borsalar mümkün olduğunca acemi dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Kraken ve Coinbase , fiat-kripto exchange içim gayet makul sitelerdir.

Kripto / Kripto al-sat

Bu borsalar BTC, ETH, BCH vb. Gibi bazı kripto paraları diğer kripto para birimleriyle değiştirmenize yardımcı olur. Binance, kripto-kripto değişimine güzel bir örnektir. Bunlar, yeni başlayanlardan ziyade daha deneyimli borsacılara yönelik olan borsalardır.

Kripto borsaları günlük olarak çılgınca diyebileceğimiz bir seviyede parayla uğraşır. Aşağıda en popüler platformların günlük , haftalık ve aylık yapılan işlemleri kontrol edebilirsiniz:

Bitcoin Al Sat Ticareti Nasıl Yapılır.

Bu büyük 5 trade sitesi, son 24 saat içinde şaşırtıcı bir şekilde 9.544.591.940 $ işlem hacmine sahipti! Pekala, burada çok fazla sayı var kabul ediyorum. Akıllarda tek bir soru olarak nereden başlıyoruz ?

BTCTURK

Türkiye’de en yaygın ve en bilinen platform şüphesiz BtcTurk’dür. Binance, Kraken , CoinBase özellikle Binance dünya genelinde yaygın olan sitelerdir lakin yeni başlayanlar için BTCTURK gayet makuldür ve istediğiniz takdirde tüm birikimlerinizi Binance veya saydığım , saymadağım tüm platformlara aktarabilirsiniz.

BtcTurk , 2013 yılında kurulan ve CEO’luğu Özgür Güneri’nin yaptığı kripto para işlem platformu BtcTurk, Türkiye’nin ilk ve dünyanın dördüncü kripto alım satım platformu olarak hizmet veriyor. 1 Temmuz 2013’te TL ile ilk Bitcoin al sat işlemlerine aracılık eden BtcTurk‘ün 90’dan fazla çalışan bulunuyor.

BtcTurk’te Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin al sat yapabilmek için bir BtcTurk hesabına sahip olmalısınız. BtcTurk hesabınız yoksa, BtcTurk ana sayfasında Yeni Üyelik butonuna tıklayarak kısa sürede BtcTurk’e üye olabilirsiniz.

Geçerli bir BtcTurk hesabınız varsa Üye Girişi butonuna tıklayarak üye girişi yapmalısınız. BtcTurk | PRO web sitesi veya BtcTurk | PRO mobil uygulaması üzerinden yeni üyelik oluşturduysanız, aynı üyelik bilgileri ile BtcTurk’ü kullanabilirsiniz.

2 Aşamalı Doğrulama Kodu’nu girdikten sonra tüm işlemlerinizi Panel’den gerçekleştirebilirsiniz.

Üye girişi yaptıktan sonra, Türkiye’deki herhangi bir bankada, adınıza açılmış bir vadesiz Türk Lirası hesabından veya BDDK lisanslı ödeme kuruluşu Papara’dan, BtcTurk hesabına 10 TL ve üzeri para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

TL Cüzdanı sayfasından ulaşabileceğiniz Akbank, Denizbank Fibabanka, Vakıfbank veya Ziraat Bankası hesaplarımıza, bu bankalardaki hesaplarınızdan havale ile 7/24 Türk Lirası yatırabilirsiniz. Türkiye’deki diğer bankalardan, hafta içi 16.45’e kadar Akbank, Fibabanka ve Ziraat Bankası hesaplarımıza EFT ile Türk Lirası transfer edebilirsiniz. Geçerli havale ve EFT ile para transferleri, kısa süre içerisinde BtcTurk hesabınızdaki TL bakiyenize eklenecektir. Papara cüzdanınızdaki e-paranızı, BtcTurk hesabınıza 7/24 transfer edebilirsiniz.

Türk Lirası transferiniz BtcTurk hesabınıza aktarıldıktan sonra, Panel’den Bitcoin satın alabilirsiniz. Türk Lirası bakiyenizle Bitcoin alabilmek için ödemek istediğiniz tutarı yazdıktan sonra, Bitcoin Alın butonuna basın. Bitcoin fiyatını, ödeyeceğiniz toplam tutarı ve satın alabileceğiniz Bitcoin miktarını kontrol edebileceğiniz bir onay kutusu ekrana gelecektir. Onay kutusunda yer alan Bitcoin Al butonuna tıkladığınızda, satın alma işleminiz tamamlanacaktır.

Bitcoin Alım / Satımını Nasıl Yaparım ?

Bitcoin al sat ve diğer bütün kripto para birimlerinde işlem yapabileceğiniz birçok yol vardır ve tamamen yatırımlarınızdan ne elde etmek istediğinize ve ticarete ne kadar zaman ayırmak istediğinize bağlıdır. IG‘ye göre, dört ana ticaret türü vardır:

 • Day trading (Günlük Ticaret – Alım/Satım)
 • Swing trading (Salıncak Ticareti)
 • Scalping (Ölçekleme)
 • Passive trading (Pasif ticaret)

Day trading (Günlük Ticaret – Alım/Satım)

Aşağıdaki görsellerde türlere göre hangi noktada alım hangi noktada satım yapacağınız grafiklerle anlatılmıştır.

Bitcoin Al Sat Ticareti Nasıl Yapılır.


Günlük yatırımcılar pozisyonlarını tek bir işlem günü içinde açar ve kapatır. Bu strateji, gelişmekte olan haberler veya gelişmekte olan desenler ışığında ortaya çıkabilecek Bitcoin pazarında kısa vadeli fırsatlardan yararlanmak isteyen borsacılar için çalışır. İşin aslı anlık değişimleri takip ederek bir servet edinebilir veya gününüzü kurtarabilirsiniz.

Swing trading (Salıncak Ticareti)

bitcoin al sat

Salıncak ticareti, fiyat değişimlerinden veya ‘sallanmalardan’ kâr etmek amacıyla bir veya daha fazla gün boyunca takas edilebilir bir varlığın tutulduğu finansal piyasalarda spekülatif bir ticaret stratejisidir.

Swing yatırımcıları, trendler yani eğilimler tersine dönene kadar fiyat hareketlerindeki trendleri yakalayıp bu hareketlere tutunup ciddi kazanımlarda bulunabiliyorlar. Piyasa momentumundan yararlanmak istiyorsanız bu strateji harika.

Scalping (Ölçekleme)

bitcoin al sat

Küçük fiyat hareketlerinde gün içinde birkaç işlem yapın. Eğer büyük bir fırsat beklemek yerine, sık sık anlık işlemler yaparak küçük kazançlar elde edecek bir tür yatırımcıysanız Scalping tam size göre. Küçük dediğime bakmayın bir çok alım satım emri vereceğiniz için toplamı çok büyük sayılarıda bulabilir.

Passive trading (Pasif ticaret)

bitcoin al sat

Uzun vadeli bir yatırımcıysanız veya sadece kripto pazarına girmek ve elinizi denemek istiyorsanız, pasif ticaret sizin için ideal olabilir. Bu yol zaman noktasında sorunsuz olduğu kadar kavraması ve işlem yapması da basittir. Fiyatın belirli bir seviyeye düşmesini ve satın alınmasını bekleyin. Ardından fiyatın belirli bir seviyeye çıkmasını ve satın almasını bekleyin.

Diğer ticaret şekillerinden farklı olarak, bitcoin al sat arasındaki süre birkaç gün, hafta, ay ve hatta yıllarca sürebilir. Bu linkten en ince ayrıntısına kadar pasif geliri inceleyebilirsiniz.

Temel Analiz ve Teknik Analiz

Ticaret yaparken akılda tutulması gereken en önemli iki araç temel analiz ve teknik analizdir.

Temel analiz

Bu analiz fiyat hareketleri yerine büyük resme bakar. Bir coinin temel analizini yaparken aşağıdakilere bakıyorsunuz:

 • Analizinin yapmış olduğunuz coini geliştiricilerinin projenin içinde kimlerin yer adlığı , kimlerin finanse ettiğini araştırmanız kesinlikle şart. Önceki projeleri , referansları nelerdir , ne kadar başarıya ulaşmışlar ? bunların cevabınıda almanız gerekiyor. Son zamanlarda, Cardano’nun değeri önemli miktarda arttı ve bu artış “mainnet” 1.5 sürümünü çıkardıktan sonra gerçekleşti.
 • Bitcoin’in ana akım entegrasyonu. Herhangi bir şirket veya ana akım platform coin bünyesinde bir iş mi yapacak ? Evet ise, fiyat önemli ölçüde etkilenecektir. Stellar (XLM), IBM’in Stellar protokolünü kullanarak sınır ötesi ödemeler için bir model olan World Wire’ın lansmanını duyurmasının ardından Mart 2019’da neredeyse% 50 kazandı.
 • Önemli dünya olayları kripto para biriminin fiyatını değiştirebilir ve bu rehberde bunu konuşmuştuk zaten yukarıda söze başlarken söylediğim şeylerin başında geliyordu.

  Tüm mevcut olaylar hakkında güncel bilgilere sahip olmak, temel analiz için zorunludur zaten temel analiz bu anlama geliyor desek yanlış bir ifade kullanmamış oluruz.

Teknik analiz

Teknik analiz, bir para birimi çifti, kripto para birimi çifti veya hisse senedinin gelecekteki olası fiyat hareketini tahmin etmek için kullanılan bir araç veya yöntemdir. Sizin için yaratıcı ve dinamik olabilir ve kripto coin’in çok derin bir perspektifini elde etmenize yardımcı olur.

Teknik analizin ardındaki temel varsayım şöyledir: Şu anda dünyada ne olursa olsun, fiyat hareketleri kendi kendilerine konuşur ve bir sonraki adımda neler olacağını tahmin etmenize yardımcı olacak bir hikaye anlatır. Yani gündem ile değil sayılarla kazanıyorsunuz. İnternetten bu konuyla ilgili birçok yazı okuyabilirsiniz. Bu konuya ayrıntılı bir şekilde girmem mümkün değil şuanda.

Bitcoin Ticareti: Kaçınılması gereken yaygın hatalar

1.Kaşıntılı bir ticaret parmağına sahip olmak

Kripto dalgalanması ve genel halkın FOMO’su (Bir Fobidir. Başkalarının yaptıklarıyla sürekli bağlantıda kalma arzusu ile karakterizedir.) nedeniyle insanlar aşırı ticaret yapma eğilimindedir. Anlamanız gereken bir şey, kripto para ticaretinin kumar gibi olduğu ve tam bir bilim olmadığıdır. Özellikle tek kullanımlık geliriniz olmadığında elinizi abartmayın. Tabii ki çok kazanabilirsiniz ama çok kaybedebilirsiniz. Yani evi arsayı satıp iddia oynamakla arasında bu noktada hiçbir fark yok. Bitcoine olduğu kadar Futbola aşık olan biri kupon yapacağı karşılaşmadaki rakip ve ev sahibi takımdaki futbolcuları bu iki takım arasındaki karşılaşmaları vs herşeyi çok iyi bilip analiz yeteneği ile nasıl para kazanabiliyorsa Kripto piyasasında da bu böyle lakin şöyle bir durum var Kripto coin piyasasında “şike” diye bi kavram yok. Amaaa daha kötü şeyler olmadığı anlamına gelmiyor bu 🙂 Herneyse evinizi arsanızı çocuklarınıza saklayın verilebilecek en iyi karar bu olur sizin adınıza.

2. Blind Trading (Kör Ticaret)

Herhangi bir strateji olmadan ticaret yapmak aptalca bir iştir bu tüm iş kolları için geçerlidir. Acele etmeyin ve biraz araştırma yapın. Coinleri ve belirli ticaret stratejilerini öğrenin. Borsalar hakkında bilgi edinin ve size en çok fayda sağlayacak olanı seçin.

Ayrıca, insanlar arkadaşlarının veya tanıdıklarının yatırım yaptıkları paralara yatırım yapma eğilimindedirler. Tavsiye almayın demiyorum lakin en azından , tavsiyeyi kendi araştırmanızla birleştirmelisiniz.

3. Duygulara Yer Verme

Korku ve açgözlülük, yatırımcılar için en yaygın iki duygudur. Korku, bir Kripto Coin’e dalmamanıza veya ticaretinizi erken terk etmenize neden olabilir. Tersine, açgözlülük, belirli bir Coin’e kör ve temelsiz inanç sahibi olmanıza neden olabilir veya son kullanma tarihi geçmiş bir ticaret yoluna tutunmanızı sağlayabilir.

4. Hatalardan ders almamak

İster yeni başlayan bir acemi ister uzun zamandır bu işin içinde olan bir uzman olun farketmez, hatalar yapacaksınız. Bununla birlikte, profesyonel borsacıları acemilerden ayıran şey, bu hatalardan öğrenme ve büyüme yeteneğidir. Bir deseni ilk kez yanlış okuduysanız, bu kabul görür saflığınızdan kaynaklanan bir hatadır. Aynı deseni ikinci kez yanlış kullanırsanız, o zaman bu tam anlamıyla sizle alkalı bir hatadır.

Sonuç: Bitcoin Al Sat Ticareti Nasıl Yapılır.

Bu rehberde öğrendikleriniz “bitcoin al sat” ticaretine başlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak, öğrenmeye devam etmeniz ve daha fazla bilgi edinmeniz gerekecektir. Çünkü birçok konunun sadece temelini işledik. En azından ilk basit ticaretinizi yapmaya hazır olduğunuzu düşünüyorum. Sorularınızı canı gönülden cevaplarım istediğiniz zaman aşağıdan yorum yaparak sorularınızı sorabilirsiniz. İyi kazanmalar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz